Best Drama Short Nominees


Alice

Director Ludovic Gicquel 


Lioness
Director Molly E. Smith


Talk To Me In Silence
Director Julia Ngeow - *WINNER

The Little Drummer Boy 
Director John Gray 


Best Mini Short Nominees


Control
Director Rodja Martin Trösch


His & Hers
Director Chris Sexton Fletcher

Mariposas
Director Adrian Carey -  *WINNER


Sequin
Director Averi Israel 

Best Ensemble Cast Nominees


Holmes
Director Eamon Glennon


Love, Carol
Director Alec James

Unbridaled
Director Chelsea Bryn Lockie - *WINNER


We All Die Alone
Director Jonathan Hammond

Best Comedy Short Nominees

A Home Invasion
​Director Maddie Downes - *WINNER

Fire-Man's Fetish
Director John Slover

Post-Citrus
Director Madison Hatfield

Unbridaled
Director Chelsea Bryn Lockie

Best Music Video Nominees


Bellringer
Director Nolan Huber-Rhoades

David Lindmer // Omen
Director DRUST   - *WINNER

Don't Come Home
Directors Emily Rooker, Mitchell Carter


Reverie
Director Caitlin Gray

Best Director Nominees


Concertina
Director Gabriel Gonzalez Acosta

Love, Carol
Director Alec James

The Little Drummer Boy 
Director John Gray  - *WINNER

Best Documentary Short Nominees


Belle River
​Directors Guillaume Fournier, Samuel Matteau, Yannick Nolin

Sophie in Furbyland
Director Pacey Hansen

The Martyr
​Director Edmund Stenson  -

* WINNER

Best Sci-Fi Short Nominees


Clean Slate
Director Olubajo Sonubi - *WINNER

La Maison De L’Hypocrisie
Directors Anthony J. James, Sean Gloria 

The Marker
Director AJ Parker


Best Narrative Short Nominees


Talk To Me In Silence
Director Julia Ngeow 

The Little Drummer Boy 
Director John Gray 

Titan
Director Valéry Carnoy -  *WINNER

Best Local Short Nominees


Champ
Director Zack Burkett


Post-Citrus
Director Madison Hatfield

Potluck
Director LaLa Halsema - *WINNER

Tell Me
Director Marquelle Young


Best Foreign Short Nominees

Bracha
Directors Mickey Triest, Aaron Geva

Le Pompon
Director David Hourrègue - *WINNER


Tea With the Reaper
Director Ryan Simons


Titan
Director Valéry Carnoy

Best Horror Short Nominees


Cutter
​Directors Dan Repp, Lindsay Young - *WINNER

Killing Georgia Jones
Director Andrew Gallerani

The Lake
​Director Joey Greene


Virgil
Director Christopher Stevens

Best Animated Short Nominees

A Night at the Cemetery
Director Stelios Polychronakis - *WINNER


The First Love
Director Chan Ju Park


Tio
Director Juan Medina

Tulpa
​Director Paris Baillie

2022 AWARDS